SİSTEM BİLGİLERİ


Örgüt Yapısı

Ankara Metrosu örgüt yapısı; Kanadalı firma Bombardier tarafından Kuzey Amerika yönetim felsefesi temel alınarak dikey hiyerarşik yapılanmanın az olduğu yatay yönde şekillendirilmiş bir Başmüdür ve buna bağlı onbir birimden oluşturulmuştur.

Devamı

Eğitim Planı

Ankara Metrosu'nun etkin, verimli, güvenli ve hızlı hizmet sunabilmesini sağlamak ve sürdürülebilir bir kalite düzeyi tutturabilmek için gerekli olan kaliteli insan kaynağı ihtiyacını karşılayabilecek personel yetiştirebilmek amacıyla sistemin kuruluş aşamasında Kuzey Amerika yönetim felsefesi esas alınarak eğitim birimi bir müdürlük olarak düşünülmüş; eğitim ve insan kaynağının geliştirilmesi işleri Eğitim Müdürlüğü tarafından yönetilmiştir.

Devamı

Tren İşletmesi

Bu sistem, istasyonlarda platformların orta noktasına yakın yüksek bir yerde bulunur. Uzaktan kolayca okunabilecek ideal büyüklükte elektronik yazı ile yolcuların görsel olarak bilgilendirilmesi sağlanır.

Devamı

İstasyon İşletmesi

İstasyonlarda platform üstlerine yerleştirilmiş hoparlörler aracılığıyla oluşturulmuş bu sistem ile yolcuların işitsel olarak bilgilendirilmesi sağlanır.

Devamı

Bakım Faaliyetleri

Ankara Metrosu güvenliğinin sağlanması için kurulan CCTV Sistemi 1400 kamera ile istasyonun tüm giriş çıkışlarının, peronların, yürüyen merdivenlerin ve ücret toplama alanlarının izlenmesi sağlamaktadır.

Devamı

Sistem Elverişliliği

Ankara Raylı Toplutaşım Sistemi (Ankara Metrosu), hareketli blok sinyalizasyonu kavramını esas alan bir Otomatik Tren Kumandası (ATC) sistemiyle çalıştırılmaktadır.

Devamı

Ankara Metrosu

Ankara Metrosu İşletme ve Bakım Merkezi
  • Adres: Mehmet Akif Ersoy Mah. 296 cad. No:9 Macunköy - Yenimahalle/ANKARA
  • E-posta: 153@ankara.bel.tr
Tel & Faks
Tel:+90.312.3545933(Pbx) Fax:+90.312.3545932