Sistem Elverişliliği


Ankara Metrosunda Sistem Elverişliliği ile ilgili çalışmalar İşletme Planlama Şefliği tarafından takip edilmektedir. Yapılan yolcu takip çalışmaları (İstasyonlardan yapılan yolcu geçişler) sonucunda belirlenen yolcu yoğunluğuna göre önceden planlanmış (sezonluk, aylık ve günlük) tren işletme programları çerçevesinde işletme yapılmaktadır.

1- Araç     2- Yol

Ayrıca özel günlerde de bu günlere özel tren işletme programları uygulanmaktadır. Ankara Metrosunda sistem elverişliliği ALCATEL tarafından Ankara Metrosu için hazırlanmış özel bir program aracılığı ile takip edilmektedir. Sistem elverişliliği ile ilgili temel olarak aldığımız kriterler; planlanan seferler, toplam çalışma saatleri ve bunlara karşılık kayıp seferlerimiz ve kayıp çalışma sürelerimiz (bunlar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir sistem içinden ve sistem dışından) dikkate alınarak, yukarıda bahsettiğimiz bu özel program tarafından hesaplanmaktadır.

Ankara Metrosunun 2006 yılı için hesapladığımız ortalama servis elverişliliği düzeyimiz %99,92'dir. Ankara Metrosunun sistem elverişlilik düzeyi dünyadaki belli başlı metroların elverişlilik düzeyinin de üzerindendir.

Bu tür konular Ankara Metrosunda titizlikle takip edilmekte ve buna göre işletme programları hazırlanmaktadır..