Acil Durum Bilgileri


Ankara Metrosu'nda yaşanabilecek acil durumlarda yolcuların kullanımı için aşağıdaki ekipmanlar  hazırlanmıştır.

1- Her yolcu istasyonunda en az üç adet olmak üzere acil durum dolapları mevcuttur. Bu dolapların içinde, doğrudan Ankara Metrosu Kontrol Merkezi ile temasa geçilebilecek acil durum telefonları, acil durumlarda enerjiyi kesebilmek için acil durum açtırma şalterleri, 1 adet 6 kg lık KKT yangın söndürme tüpü, 25 metre yangın söndürme hortumu ve yangın musluğu bulunmaktadır.


2- Herhangi bir acil durumda, trenlerin tüm araçlarının pencere üstlerinde bulunan Sarı Şeritler yolcuların acil durumu tren sürücüsüne bildirmesi için yerleştirilmiştir. Bu şeritlere dokunulunca araç içerisine ve sürücü kabinine alarm verilir

3- Hareket halindeki bir treni durdurup yolcu tahliyesi yapılmasını gerektiren bir acil durumda, trenlerin tüm araçlarında kapı üzerinde bir cam kapakla korunan ucu halkalı bir ip mevcuttur. Bunlar 1–2 ve 15–16 numaralı kapıların üzerinde bulunmaktadır.

4- Tüm yolcu istasyonlarında olası yolcu tahliyeleri için acil çıkış kapıları mevcuttur

ACİL DURUMLARDA YOLCULARIN YAPMASI GEREKENLER

Öncelikli olarak sakin olun. Paniğe kapılmak yanlış davranışlarda bulunmaya,
olayı görevlilere yanlış ve eksik aktarmaya, karmaşıklığa ve görevlilerin yönlendirme işlerini zorlaştırmaya sebep olur.

Eğer istasyonda iseniz Ankara Metrosu personeline durumu aktarın, onlar gereken müdahaleyi yapacaklardır. Durumu iki yolla ilgililere bildirebilirsiniz: Her istasyonda bulunan İstasyon Şefleri ve Güvenlik Görevlileri ile doğrudan
iletişime geçin veya acil durum dolabını açın, telefonu kaldırın ve bekleyin
karşınıza doğrudan Kontrol Merkezi Personeli çıkacaktır durumu bildirin ve
bekleyin gerekli müdahale en kısa süre içinde gerçekleşecektir.

Eğer trende iseniz sarı uyarı şeridine dokunun ve yine bekleyin tren ilk istasyonda duracak ve tren sürücüsü ve güvenlik görevlileri yanınıza gelecektir. Gerekli müdahale en kısa süre içinde uygun şekilde yapılacaktır.
Eğer trende iseniz acil durum kapılarını açan halkayı gerekmedikçe çekmeyin, unutmayın ki bu halka içinde bulunduğunuz treni durduracak ve metro sistemini ciddi şekilde aksatacaktır. Bu nedenle binlerce yolcuyu mağdur edeceğinizi unutmayın ama gerektiğini düşünüyorsanız bu halkayı  kullanabilirsiniz.

Eğer istasyonda iseniz ve hat üzerindeki 3. ray enerjisinin kesilmesini gerektiren bir durum ortaya çıktı ise (hatta bir yolcu düşmesi gibi) acil durum dolabını açın ve telefonu kaldırın, karşınıza çıkan personele durumu bildirin. Birkaç saniye içinde enerji kesilecektir.

Eğer istasyonda iseniz ve istasyonun bir nedenle hemen tahliye edilmesi gerekiyorsa acil çıkış kapılarını kullanın, fakat unutmayın ki bu kapılar sadece acil durumlar içindir. Bu kapıları gereksiz yere kullanmanız doğru değildir. Bu
kapılar açıldığında Kontrol Merkezi bundan anında haberdar olacaktır.

Ankara Metrosu'nda 7 gün 24 saat, üç vardiya personel çalışmaktadır. Yolcularımızın emniyetli taşınması ana amacımızdır.

Ankara Metrosu

Ankara Metrosu İşletme ve Bakım Merkezi
  • Adres: Mehmet Akif Ersoy Mah. 296 cad. No:9 Macunköy - Yenimahalle/ANKARA
  • E-posta: 153@ankara.bel.tr
Tel & Faks
Tel:+90.312.3545933(Pbx) Fax:+90.312.3545932